معافیت سربازی کفالت مادر شامل چه کسانی می شود؟
تاریخ : 1375/8/18       

در این مقاله از شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلع می شوید. برای مشمولان خدمت سربازی که به دنبال معافیت کفالت مادر هستند سوالات متعددی وجود دارد نظیر اینکه آیا معافیت کفالت مادر در شرایطی مورد تایید است که پدر فوت کرده، غایب باشد و یا به علت طلاق در خانواده نباشد؟ آیا پسران خانواده های دارای بیش از یک پسر، همگی می توانند از معافیت کفالت مادر استفاده کنند؟ آیا معافیت کفالت مادر بستگی به داشتن خواهر دارد؟ آیا کفالت مادر شامل پسر متاهل می شود؟ و اینکه آیا معافیت کفالت مادر محدودیت شرایط سنی دارد؟ در ادامه می خوانید که معافیت سربازی کفالت مادر شامل چه کسانی می شود؟ آخرین شرایط معافیت سربازی پسران زنان سرپرست خانوار به اطلاع مشمولان گرامی می رسد:

معافیت سربازی کفالت مادر شامل چه کسانی می شود؟

 

معافیت سربازی کفالت مادر

سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور، شرایط معافیت سربازی کفالت مادر را اعلام کرد. وی با اعلام شرایط معافیت سربازی پسران زنان سرپرست خانوار گفت:

در راستای اجرای مداخلات توانمندسازانه برای خانواده های زن سرپرست نیز اقداماتی انجام داده ایم. سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: خدمات حمایتی مستمر برای خانواده های زن سرپرست و نیازمند در قالب ارائه مستمری ماهیانه صورت می گیرد. همچنین اجرای مداخلات توانمندسازانه برای خانواده های تحت پوشش منجر به خروج ازچرخه حمایت مستمر ماهیانه شده است.

ایشان خاطرنشان کرد: بهبود معیشت و توانمندسازی آحاد کم درآمد گروههای هدف در قالب برنامه تأمین مالی خرد و تشکیل گروههای خودیار جهت  دسترسی آنان به تسهیلات کوچک بدون ضامن در۲۱ استان به غیراز استانهای بوشهر هرمزگان، مرکزی، کهگیلویه وبویراحمد، یزد، قزوین، قم، سمنان، کرمان و یزد اجرا شده است.

وی، ظرفیت سازی و توانمندسازی زنان اعضای خانواده های تحت پوشش وپشت نوبت از طریق تشکیل گروه‌های همیار زنان را از دیگر برنامه‌های بهزیستی برای زنان سرپرست خانوار برشمرد.

سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور، گفت:

** یکی از فرزندان ذکور مادران فاقدشوهر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است.

** تنها پسر خانواده هایی که دارای سه فرزند اناث یا بیشتر باشند از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند.

** در سال ۱۴۰۰ تعداد ۷۹۸ نفر از مزایای معافیت سربازی فرزندان زنان سرپرست خانوار برخوردار شدند.

  •  مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اقداماتی که در راستای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست انجام می‌شود، گفت: آماده‌سازی شغلی و پرداخت سرمایه کار فرایندی است که طی آن مددجویان جویای کار با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود در راستای ورود به شغل و حرفه مورد نظر آموزش‌های لازم را کسب می‌کنند.
  • این آموزش‌ها شامل فراگیری مهارت‌های کارآفرینی و کسب و کار، مهارت‌های زندگی، فنی و حرفه ای، آشنایی با قوانین کار و تأمین اجتماعی، اصول ایمنی در محیط کار، اطلاع‌رسانی و آگاه کردن خدمت گیرندگان از مزایای بیمه‌های تأمین اجتماعی و بازرگانی است.
  • وی ادامه داد: در سال گذشته، تعداد ۱۲۴۱۴ نفر از زنان خانواده‌های تحت پوشش از این آموزش‌ها بهره‌مند و آماده به کار شدند. لازم به ذکر است پس از اخذ آموزش‌های لازم، بخشی از هزینه‌های مالی مورد نیاز راه اندازی کسب و کار مناسب در قالب پرداخت سرمایه کار نیز به آن‌ها پرداخت می‌شود که در سال گذشته، تعداد ۶۷۱۷ نفر سرمایه کار دریافت کرده‌اند.
  • به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد ، جهانبخش مرادی اظهار کرد: طرح معافیت سربازی کفالت مادر  از سال ۱۳۸۲ در این نهاد اجرایی شده و بر اساس این طرح یکی از فرزندان ذکور سالم بالای ۱۸ سال زنان سرپرست خانوار تحت حمایت می‌توانند از خدمت وظیفه عمومی (سربازی) معاف شوند.
  • معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان تهران با اشاره به شرایط معافیت سربازی کفالت مادر و با بیان اینکه جمعیت جوان یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در جوامع بوده و نقشی حیاتی در پیشرفت یک کشور ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: بهره‌مندی جمعیت ذکور ۱۸ تا ۲۷ سال از خدمت معافیت سربازی کفالت مادر  در جهت توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت انجام می‌شود تا زمینه کمک به امرار و معاش خانوارهای نیازمند فراهم شود، معاف شدن فرزند ذکور خانواده و دریافت تسهیلات اشتغال یکی از معیارهای خروج مددجویان از چرخه حمایتی کمیته امداد است.
  • وی بیان کرد: با توجه به بارگذاری برنامه معافیت سربازی در سامانه امداد هوشمند (سُها) و تسهیل در دریافت استعلام تاریخ فوت، طلاق و اطلاعات ثبت احوال افراد مشمول شاهد افزایش این خدمت بوده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۳۰ نفر از مشمولان خدمت سربازی از خدمات این طرح برخوردار شوند.

  • به گفته وی در سال گذشته، تعداد ۳۰۵۹ نفر از خانواده‌های تحت پوشش از مزایای طرح معافیت سربازی کفالت مادر بهره‌مند شده‌اند.
  • اسعدی همچنین با اشاره به پرداخت شهریه دانشجویان خانواده‌های تحت پوشش دفتر توانمندسازی گفت: به منظور ارتقاء سطح تحصیل فرزندان خانواده‌های تحت پوشش و تشویق آن‌ها به ادامه تحصیلات عالیه، از سال ۷۹ بخشی از شهریه تحصیل فرزندان دانشجوی این خانواده ها، توسط سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود و حدود ۱۱۰۰۰ دانشجوی عضو خانواده‌های تحت پوشش از کمک هزینه پرداخت شهریه دانشگاه و حمایت‌های لازم بهره‌مند شده‌اند.
  • وی درباره بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان تحت پوشش خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از ترک تحصیل و افت تحصیلی فرزندان خانواده‌های تحت پوشش، ماهیانه مبلغی تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی به آن‌ها پرداخت می‌گردد. این کمک هزینه به تفکیک مقاطع تحصیلی متفاوت است و حدود ۸۳۶۵۶ دانش آموز در خانواده‌های تحت پوشش از این خدمات استفاده می‌کنند.
  • اسعدی با اشاره به ارائه تسهیلات معافیت سربازی کفالت مادر برای یکی از فرزندان ذکور زنان سرپرست خانوار تحت پوشش فاقد همسر گفت: در راستای اجرای قانون اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی (ماده ۴۴ مکرر) یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش سازمان از انجام خدمت دوره ضرورت معاف است که امور مربوطه از جمله بررسی‌های لازم و ارائه معرفی نامه به حوزه نظام وظیفه توسط سازمان صورت می‌پذیرد. در سال ۱۴۰۰، تعداد ۷۹۸ نفر از فرزندان ذکور خانواده‌های تحت پوشش از خدمت سربازی معاف شده‌اند.

 

شرایط معافیت سربازی کفالت مادر 

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره با شرایط جدید معافیت سربازی کفالت مادر شرح داد، استان تهران ازبرخورداری ۴۰ مددجوی تحت حمایت از تسهیلات خدمت سربازی در پنج ماهه امسال خبر داد.

با توجه به بارگذاری برنامه معافیت سربازی در سامانه امداد هوشمند (سُها) و تسهیل در دریافت استعلام تاریخ فوت، طلاق و اطلاعات ثبت احوال افراد مشمول شاهد افزایش این خدمت بوده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال ۱۳۰ نفر از مشمولان خدمت سربازی از خدمات این طرح برخوردار شوند. معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان تهران از برخورداری ۴۰ مددجوی تحت حمایت از تسهیلات خدمت سربازی در پنج ماهه امسال خبر داد.

ایشان اظهار داشت: معافیت سربازی کفالت مادر از سال ۱۳۸۲ در این نهاد اجرایی شده و بر اساس این طرح یکی از فرزندان ذکور سالم بالای ۱۸ سال زنان سرپرست خانوار تحت حمایت می‌توانند از خدمت وظیفه عمومی (سربازی) معاف شوند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نیز ۱۱۳ مددجوی تحت حمایت در استان تهران از تسهیلات خدمت نظام وظیفه برخوردار شده‌اند، افزود: از این تعداد ۴۹ نفر به علت فوت سرپرست خانوار، یک نفر به علت سه خواهری و مابقی به علت طلاق از معافیت سربازی کفالت مادر  بهره‌مند شده‌اند.

همچنین ادامه داد: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ مددجوی تحت حمایت از خدمات معافیت سربازی برخوردار شده‌اند؛ که از این تعداد هم ۱۶ نفر به علت فوت سرپرست خانوار و مابقی افراد به علت طلاق از این خدمت برخوردار شده‌اند./ شرایط معافیت سربازی کفالت مادر.


مشاوره تلفنی
https://s-moshaver.com